4 راه برای تقویت رابطه پدر و فرزند

پدر شدن را برای فرزندتان تجربه ای شاد و برای خود به پاداش تبدیل کنید.

  • به چیزهایی که فرزندتان به آنها علاقه دارد علاقه نشان دهید. این می­تواند به کودک کمک کند تا احساس حمایت کند.
  • پذیرای این ایده باشید که وقتی اشتباهی مرتکب می­شوید، صمیمانه از او طلب بخشش کنید.
  • به فرزندتان اجازه دهید تا ریسک­های محدودی را برای کمک به رشد اعتماد به نفس انجام دهد.

برخلاف نسل­های گذشته، تربیت فرزند دیگر تنها به عهده مادر نیست. پدران شروع به ایفای نقش محوری­تری در معادله فرزندپروری کرده اند.

این یک تغییر خوشایند است، زیرا کودکان زمانی که هر دو والدین به طور مساوی در زندگی کودک در طول سال‌های رشد مشارکت داشته­باشند، احساس سالمی نسبت به شخصیت خود پیدا می‌کنند.

با این حال، فهمیدن نوع پدری که می خواهید باشید می تواند چالش برانگیز باشد. در اینجا چهار نکته برای والدین با پشتوانه تحقیقاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا شروع کنید.

۱- علاقه نشان دهید و درگیر زندگی آنها باشید.

فرزند شما باید حمایت شما را احساس کند. پس تا حد امکان در دسترس آنها باشید. به چیزهایی که به آنها علاقه دارند علاقه نشان دهید. به عنوان مثال، اگر آنها ستاره­ها را دوست دارند، آنها را به یک افلاک نما ببرید، فیلم­ها و مستندهایی را در این زمینه تماشا کنید و در مورد آن برای آنها بخوانید.

مطالعات نشان می‌دهد که سازگاری با ماهیت فرزندتان و حمایت از علایق او منجر به پیامدهای رشدی مطلوبی می‌شود.

همچنین می‌توانید با حضور در مناسبت‌های خاص، تعامل با حلقه دوستان و کمک به او در انجام تکالیف، از او حمایت کنید. برنامه­ریزی منظم برای فعالیت­های تفریحی مانند پیاده روی، تعطیلات آخر هفته و شب­های سینما نیز می تواند به نفع شما باشد. نکته کلیدی این است که تا حد امکان در زندگی فرزندتان فعالانه مشارکت و حضور داشته باشید.

2- اگر دختر دارید از “گفتگوهای دخترانه” ابایی نداشته باشید.

کمک به دختر برای عبور از دوران بلوغ می تواند برای پدران چالش برانگیز باشد. بهترین رویکرد این است که در مورد آنچه که او از نظر هورمون ها ، احساسات و قاعدگی تجربه می­کند، صادقانه صحبت کنید. بلوغ را عادی کنید و در مورد تغییراتی که در بدن او رخ می­دهد گفتگو کنید.

تحقیقات نشان می­دهد که درگیری اولیه پدر با دختران با کاهش خطر بلوغ زودرس، کاهش تجربیات جنسی اولیه و کاهش بارداری نوجوانان مرتبط است.

ممکن است باعث شود شما احساس ناخوشایندی کنید یا حتی صبر خود را امتحان کنید، اما مطمئن شوید که آنچه را که دخترتان تجربه می­کند نادیده نگیرید یا وانمود نکنید که این اتفاق نمی­افتد. به یاد داشته باشید که این می­تواند یک مرحله گیج­کننده و طاقت­فرسا برای دختر شما باشد. سعی کنید با اجازه دادن به او بفهمید که می­تواند به راحتی در مورد همه چیز زیر آفتاب با شما صحبت کند، کار را برای او آسانتر کنید. و فقط به این دلیل که او در حال بزرگ شدن است دست از آغوش پدری نکشید. فارغ از سن، فرزندان همیشه به محبت، حمایت و اطمینان پدر نیاز دارند.

3- راههای ارتباطی و بخشش را باز کنید.

بسیاری از والدین گناهکار هستند که ناراحتی­های خود را بر سر فرزندانشان خالی می­کنند و فکر می­کنند که آنها اهداف خوبی هستند. اگر می­خواهید واقعاً یک رابطه دو طرفه با فرزند خود داشته باشید، از این ایده صمیمانه استقبال کنید و در مواقعی که اشتباه می­کنید، طلب بخشش کنید. اشکالی ندارد که بعد از مشاجره مدتی برای آرام شدن وقت بگذارید، اما مطمئن شوید که بعداً با فرزندتان به این موضوع بپردازید.

با خودت فکر کن، صادقانه بگویم، اگر روزی آرزو کردی که پدر و مادرت، به خصوص پدرت، بعد از اختلاف از شما عذرخواهی کنند.

اگر می­خواهید پدر بهتری باشید، از اصلاح اشتباهات خود ابایی نداشته باشید. برای شروع از این دستورات استفاده کنید:

«به نظر می­رسد از دست من ناراحتی. آیا رفتار من به شما آسیب زده است؟ من می­خواهم بدانم تا بتوانم طلب بخشش کنم.»

“من می خواهم پدر خوبی برای تو باشم. آیا به من کمک می‌کنی بفهمم چه کارهایی را می‌توانم انجام دهم تا به تو نشان دهم چقدر دوستت دارم؟»

ممکن است کمی طول بکشد تا شما با این ایده آشنا شوید، اما همانطور که قلب خود را به روی فرزندتان باز می­کنید، آنها شروع به یادگیری عناصر سازنده روابط سالم مانند آسیب­پذیری، بخشش و مهربانی خواهند کرد.

4-  بیش از حد محافظه کار نباشید. استقلال را تشویق کنید.

ما به عنوان والدین، غریزه قدرتمندی برای محافظت از فرزندانمان در برابر خطرات و عدم قطعیت­های دنیا داریم – اما ضروری است که اجازه دهیم فرزندانمان اشتباه کنند. وقتی فرزندانمان را در معرض موقعیت­های چالش برانگیز قرار می­دهیم، یاد می­گیرند به جزئیات توجه کنند و از خود محافظت کنند.

بنابراین، به فرزندتان اجازه­دهید تا خطرات محدودی را بپذیرد تا به او کمک کند تا زمانی که می‌داند چگونه کارها را به تنهایی انجام دهد، اعتماد به نفس خود را افزایش دهد. اجازه دادن به فرزندتان در تلاش‌های خود بی‌امان باشد تا زمانی که در نهایت به خودی خود آن را به درستی انجام دهد، به او بیشتر از اینکه همیشه راه «درست» را به او نشان دهید، درباره خودش و اینکه چگونه می‌تواند به طور مؤثر زندگی خود را هدایت کند، می‌آموزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید