آموزش نشستن به کودک | راه‌های تقویت مهارت نشستن در کودک

نشستن ممکن است کار آسانی به نظر برسد، اما برای یک نوزاد در حال رشد، کار سختی است!

عمودی و مستقل نشستن مستلزم زمان و ورزش است. بنابراین چگونه می توانید به کودک کمک کنید بدون کمک شما بنشیند؟

بیاموزید چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید کودک بنشیند! چه زمانی نوزادان شروع به نشستن می کنند؟

در چند ماه اول زندگی نوزاد، آنها فقط می توانند روی شکم یا پشت خود بخوابند. در حدود 4-6 ماهگی، کودک می تواند با کمک گرفتن شروع به نشستن کند. این بدان معناست که هنگام نشستن، آنها به کمک شما، یک بالش یا هر چیز دیگری که بتواند به آنها در نشستن کمک کند، نیاز دارند. این به این دلیل است که آنها در حال توسعه قدرت مرکزی و همچنین قدرت سر و گردن هستند.

در این سن، سر آنها فقط کمی به عقب می‌افتد. هنگامی که کودک می تواند با کمک بنشیند، این نشانه آن است که ممکن است برای شروع غذای جامد آماده باشد (البته، بدون اینکه ابتدا این موضوع را با یک مشاور تغذیه کودک چک کنید، شروع نکنید!).

در حدود 6 ماهگی، کودک می تواند بدون کمک گرفتن بنشیند. این بستگی به رشد عضلات پشت، بالاتنه و گردن دارد. ممکن است کودک از دستان خود برای کمک به نشستن استفاده کند، اما این کار همچنان بدون کمک در نظر گرفته می شود زیرا آنها از خود محافظت می کنند. در واقع، استفاده از دست ها برای حمایت از خود در حالت نشسته، یک نقطه عطف 4-6 ماهه است!

در 7 تا 9 ماهگی، کودک باید بتواند به طور منظم بدون حمایت بنشیند. این یک نقطه عطف کلیدی برای این سن است!

نقطه عطف دیگر این است که بتوانید در حالی که نشسته اید بدون افتادن به یک اسباب بازی برسید. آنها ممکن است شروع به فشار دادن خود به سمت بالا کنند و از شکم یا عقب به حالت نشسته حرکت کنند. خیلی کارها می توانند در نشستن انجام دهند!

تا یک سالگی، کودک قوی می شود و می تواند خودش را به حالت نشسته برساند. این هم در زمانی است که کودک اولین قدم‌هایش را برمی‌دارد، بنابراین همانطور که می‌بینید، یادگیری نشستن می‌تواند فرآیندی طولانی باشد!

چند راه برای تقویت مهارت نشستن و سکوت کودک

راه های زیادی برای حمایت از نشستن کودک وجود دارد، از طریق تقویت عضلات مرکزی، پشت، سر و گردن.

در اینجا چند راه برای کمک به کودک در نشستن آورده شده است.(توصیه:در دوره های آموزشی هوش حرکتی هدوی شرکت کنید.)

زمان شکم را انجام دهید!

این تمرین ضروری برای نوزادان ممکن است در حالت خوابیدن باشد، اما به تقویت ماهیچه هایی که کودک برای نشستن به آن نیاز دارد کمک می کند.

در حالی که روی شکم هستید بازی کنید. یک بار دیگر حرکت کودک روی شکم به نشستن کمک می کند! سعی کنید کودک را وادار کنید که به بالا نگاه کند تا از عضلات سر، شانه، گردن و پشت خود استفاده کند. نشستن با حمایت و کمک را تمرین کنید. كمتر و كمتر از كودك حمايت كنيد تا او عضلات خود را بیشتر به كار گیرد. آنها ممکن است در ابتدا بیفتند، اما با گذشت زمان آنها یاد خواهند گرفت!

طوری اسباب بازی های قوی را بچینید تا کودک بتواند به اسباب‌بازی‌ها تکیه کند. مطمئن شوید که این اسباب بازی ها نرم و نگهدارنده هستند و ویژگی هایی مانند چرخ ندارند تا در جای خود محکم بمانند.

چه زمانی باید به مشاور و مراکز رشد کودک مراجعه کرد؟

اگر نوزاد تا 9 ماهگی بدون کمک نمی‌نشیند حتما با مرکز ما تماس بگیرید.

برنامه های هدوی(همیار_رشد) headway.ir پیگیری نقاط عطف را آسانتر از همیشه می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید