آنچه والدین و مراقبان باید در مورد آزار اینترنتی بدانند

در حالی که میزان قلدری حضوری و سایبری در طول این همه گیری کاهش یافته است، کودکانی که قربانی قلدری می شوند می توانند طیف گسترده ای از اثرات منفی از جمله عملکرد پایین در مدرسه و کاهش سلامت روان را تجربه کنند.

قلدری در فهرست 10 تهدید برتر کودکی سال 2022 Raising Canada در کانادا قرار گرفت.

 در حالی که قلدری می‌تواند بر هر کودکی تأثیر بگذارد، گروه‌های خاصی از جمله مهاجران و جوانان بومی و کودکانی که از پس زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی محروم هستند، نرخ بالاتری از قلدری را تجربه می‌کنند.

آزار و اذیت سایبری، مشکل مخصوصاً دشواری را ایجاد می‌کند؛ زیرا می‌تواند در هر جایی و برای هر کسی رخ دهد. برخلاف قلدری حضوری، کودکان و نوجوانان نمی‌توانند با پایان روز مدرسه، از آزار اینترنتی فرار کنند. قلدری سایبری نیز معمولاً در مقیاس بزرگتر با مخاطبان بیشتری نسبت به قلدری حضوری رخ می دهد.

زورگویی سایبری می تواند فراتر از پیام های توهین آمیز و توهین آمیز باشد.

در حالی که آزار کلامی و عاطفی رایج‌ترین نوع آزار اینترنتی است، این رفتار شامل هر چیزی است که به تصویر کودک از خود، عزت‌نفس یک نوجوان حمله می‌کند یا بر احساس او از خود تأثیر منفی می‌گذارد. قلدری سایبری همچنین می‌تواند شامل مواردی باشد که در قلدری «سنتی» مانند تقلید از شخصی آنلاین، حذف عمدی شخصی از مکالمات آنلاین و آزار و اذیت دیگران در بازی‌ها وجود ندارد.

صحبت کردن با فرزندانتان در مورد آزار و اذیت سایبری قبل از تبدیل شدن به یک مشکل می تواند تأثیر آن را کاهش دهد.

از هر 3 جوان در کانادا، 1 نفر به نوعی قلدری را تجربه می کند. باز کردن یک خط ارتباطی قبل از شروع قلدری می تواند به کاهش اثرات منفی زورگویی سایبری کمک کند. فرزندانتان را تشویق کنید که وقتی آنلاین هستند، دقیقاً همانطور که در مورد بقیه روزشان به شما می گویند، درباره اتفاقاتی که می افتد صحبت کنند. تفهیم کنید که اگر اتفاقی در فضای مجازی رخ دهد که باعث ناراحتی یا خطر آن‌ها شود، فرزندانتان باید به سراغ شما بیایند.

کودکان و جوانانی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار می گیرند ممکن است تمایلی به صحبت با بزرگسالان در مورد این مشکل نداشته باشند.

همه بچه ها از صحبت کردن در مورد آزار و اذیت شدن توسط بزرگسالان، احساس راحتی نخواهند کرد، حتی برای برخی از کودکان و جوانان که هنوز آماده بحث در مورد مسائل جنسی خود نیستند، احساس راحتی نمی کنند. برای بچه ها مهم است که بدانند نباید صحبت کردن با شما را به تأخیر بیندازند و از اتفاقی که افتاده نترسند یا شرمنده نباشند. وقتی بچه‌ها مزاحمت سایبری را مطرح می‌کنند، به وضعیت گوش کنید. با آرامش گوش کنید و سعی کنید تعادلی بین واکنش بیش از حد و نادیده گرفتن مشکل پیدا کنید. 

برخی از نشانه‌های آزار و اذیت اینترنتی آشکارتر از سایرین هستند.

تشخیص علائم زورگویی سایبری ممکن است سخت باشد زیرا ممکن است مبهم یا شبیه به مشکلات دیگر باشند. 

پرهیز از رسانه های اجتماعی و بررسی مداوم رسانه های اجتماعی می تواند نشانه هایی از آزار اینترنتی یک کودک باشد. نشانه دیگر ناراحتی پس از بررسی دستگاه ها است. علائم دیگری که کمتر آشکار هستند عبارت‌اند از اضطراب، پریشانی، مشکل در خواب و گوشه‌گیری. 

اگر در خانواده‌هایش گفتگوهای باز و صادقانه در مورد این موضوع و آسیب‌هایی که می‌تواند به همسالانشان وارد کند، جوانان کمتر درگیر آزار سایبری شوند.

در حالی که می توانید امیدوار باشید که فرزندانتان هرگز کسانی نباشند که قلدری میکنند، بچه ها مرتکب اشتباه می‌شوند.

 صحبت در مورد آزار و اذیت اینترنتی و تعیین انتظارات برای رفتار آنلاین می تواند احتمال اینکه فرزندان شما درگیر آزار و اذیت سایبری شوند را کاهش دهد.

 درک تأثیر آزار و اذیت سایبری برای کودکان دشوار است؛ زیرا آنها نمی‌ توانند آسیب را در طرف دیگر صفحه ببینند.

آزار و اذیت سایبری دیگران می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

زورگویی سایبری می تواند تأثیر مخربی بر قربانیان داشته باشد؛ اما این تنها پیامد قلدری نیست. بسته به موقعیت، آزار و اذیت سایبری نیز می تواند خلاف قانون باشد. عواقب آن می تواند از گم شدن دستگاه، پرداخت پول به قربانی یا حتی زندان باشد.

گاهی اوقات بچه‌ها و جوانان می‌توانند آزار و اذیت اینترنتی را «فقط یک شوخی» ببینند، بنابراین برای آن‌ها مهم است که بدانند این رفتار ساده گرفته نمی‌شود.

آزار و اذیت سایبری می تواند اثرات منفی بر همه افراد درگیر داشته باشد و با صحبت در مورد آن، می توانیم فرهنگ موجود در مورد آزار اینترنتی را تغییر دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کمک به پیشگیری و کاهش آزار و اذیت سایبری، سایت آموزش و مطالب ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید