قدرت گیاهان برای کمک به تمرکز کودکان

ایجاد محیط هایی برای زندگی و یادگیری بهتر.

مطالعات اخیر تأثیر عمیق طبیعت دوستانه  را بر زمینه  توجه و عملکرد شناختی پررنگ می کند. چه در یک جنگل آرام و چه یک باغ ، گذراندن وقت در طبیعت  باعث تقویت سلامت ذهنی، جسمی و مغزی می شود.

نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض محیط‌های طبیعی به شما این امکان فراهم میکند  تا به راحتی تمرکز کنید  و از خستگی ذهنی خلاص شوید. مواجه شدن با عناصر طبیعی، مانند نور خورشید و گیاهان آرامش را افزایش می دهد، استرس را کاهش می دهد و کیفیت زندگی  را بهبود می بخشد

طراحی طبیعت دوستانه  رویکردی که عناصر طبیعی را در محیط ساخته شده ترکیب می کند، به دلیل پتانسیل آن برای بهبود توجه و رفاه کلی شناخته شده است.

تحقیقات نشان می دهد که قرار دادن عناصر طبیعی، مانند گیاهان در داخل خانه، اثر ترمیمی بر کیفیت و عملکرد شناختی بزرگسالان دارد.  

در تحقیق جدیدی که متخصصان انجام دادند  تأثیر طراحی طبیعت دوستانه را بر دو گروه از کودکان پیش دبستانی بررسی کردند

در گروه اول  از عناصر طبیعی کمتری روی میز تحریر آنها استفاده کردند و در گروه دوم از عناصر طبیعی و گلدان های بیشتری استفاده کردند  نتیجه نشان داد طبیعت دوستانه  را بر بازیابی توجه و عملکرد شناختی در کودکان  گروه دوم به طور قابل توجهی بیشتر از از گروه اول بود

در اینجا چند نکته برای آموزش طراحی طبیعت دوستانه  در خانه بیان  می کند :

  • به حداکثر  رساندن نور طبیعی  در خانه :  با استفاده از پنجره های بزرگ، نورگیرها یا درهای شیشه ای  که نور طبیعی کافی به محیط  خانه  وارد   میشود.
  • استفاده از گیاهان در داخل خانه :  گیاهان مختلفی را انتخاب کنید که در داخل خانه رشد می کنند که حس طراوت و کیفیت هوا را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد.
  • از مواد طبیعی استفاده کنید. از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و بامبو در مبلمان، کفپوش و دکوراسیون خود استفاده کنید . این مواد یک ارتباط لمسی با طبیعت ایجاد می کنند و فضایی گرم و دلپذیر را ایجاد می کنند.
  • یک فضای سبز یا باغ عمودی ایجاد کنید . نصب یک فضای سبز یا باغ عمودی در خانه خود را در نظر بگیرید. این آرایش عمودی گیاهان نه تنها به عنوان یک نقطه کانونی قابل توجه عمل می کند، بلکه حضور طبیعت را در فضاهای محدود به حداکثر می رساند.
  • ازیک آبنمای کوچک داخلی یا یک آبنمای رومیزی استفاده کنید تا اثر آرام بخش آب جاری را احساس  کنید. صدا و منظره آب می تواند محیطی آرام بخش که یادآور محیط های طبیعی است را ایجاد کند.
  • مبلمان و فضاهای نشیمن خود را طوری بچینید که نمای بیرونی را به حداکثر برسانید. قسمت های نشیمن را نزدیک پنجره ها یا درهای شیشه ای قرار دهید تا ارتباط بصری با فضای سبز اطراف یا مناظر طبیعی فراهم گردد.
  • از پالت رنگ طبیعی استفاده کنید. رنگ های خاکی و الهام گرفته از طبیعت را برای دیوارها، مبلمان و دکوراسیون خود انتخاب کنید. سبزهای ملایم، قهوه‌ای گرم و آبی کم‌رنگ می‌توانند حس آرامش را برانگیزند و فضای بیرون را به داخل بیاورند
  • از بافت های طبیعی استفاده کنید. بافت هایی را معرفی کنید که شبیه بافت های موجود در طبیعت هستند، مانند سبدهای بافته شده، فرش های بافت دار یا لهجه های چوبی. این عناصر لمسی به فضای شما عمق و جذابیت بصری می بخشند و تجربه بیوفیلیک را افزایش می دهند.
  • یک نقطه کانونی الهام گرفته از طبیعت ایجاد کنید. یک نقطه کانونی الهام گرفته از طبیعت، مانند یک شومینه با اطراف سنگ یا یک اثر هنری بزرگ که مناظر طبیعی را به تصویر می‌کشد، نصب کنید. این نقطه کانونی می تواند به عنوان یک لنگر بصری عمل کند و ارتباط با دنیای طبیعی را تقویت کند
  • فضاهای طبیعی در فضای باز:   ایجاد یک  فضای گلخانه مانند در فضای باز دلپذیر و راحت در بیرون از خانه خود فراهم کنید صندلی ها  و گیاهان گلدانی را  درآنجا اضافه کنید و از مواد طبیعی استفاده کنید

طراحی طبیعت دوستانه  با هدف ایجاد یک محیط پرورشی است، که آرامش  شما را افزایش می دهد و شما را دوباره با طبیعت ارتباط می دهد 

خلاق باشید و این نکات را با سبک شخصی و ترجیحات خود تطبیق دهید تا خانه ای را که تجسم طبیعت دوستانه  است را  ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید