محل کار سمی!

محل کار سمی: علائم، تاثیر و راه حل

آیا تا به حال به رئیس خود دروغ گفته اید که برای رهایی از یک رویداد کاری مریض شده اید؟ حجم کاری بسیار فراتر از توانایی های خود را برای انجام کار دریافت کرده اید؟ با یک رئیس بیش از حد کنترل کننده و ریزبین سر و کار دارید؟ قربانی سیاست یا شایعات در محل کار شده اید؟ در دنیای امروزی که بر شغل متمرکز است، محل کار فقط یک فضای فیزیکی نیست که فرد بخش قابل توجهی از زمان خود را در آن صرف کند.

همچنین جایی است که ما به دنبال رشد و تحقق هستیم. با این حال، همه محیط های کاری محیط های پرورش دهنده و حمایتی را که ما امیدواریم فراهم نمی کنند. این مقاله به موضوع مهم «محل‌های کار سمی و سلامت روانی کارکنان می‌پردازد و عواملی را که به یک محیط کاری سمی کمک می‌کنند، تأثیرات گسترده آن بر سلامت روانی کارکنان، و استراتژی‌هایی برای پیشگیری، مقابله و سازگاری با این مشکل رو به رشد، بررسی می‌کند.

محل کار سمی چیست؟

شناسایی محل کار سمی همیشه آسان نیست. مثال‌های ذکر شده در بالا، ارتباطات ضعیف، حجم کاری بیش از حد، مدیریت خرد، و به طور کلی مواردی را که به عنوان جنبه‌های محیط کار سمی تعیین می‌شوند، بیان می‌کنند. این فقط در مورد درگیری های گاه به گاه یا استرس نیست – این یک محیط ثابت و مضر است که خود را به روش های مختلفی نشان می دهد. در یک محیط کاری مسموم، کارکنان تحت فشار قرار می گیرند، ارتباطات محدود می شود، فرهنگ سرزنش رایج است، و افراد برای نگرش ها و اقدامات غیراخلاقی، مضر یا زننده (به طور ضمنی یا صریح) پاداش دریافت می کنند. (پرسونیو، 2022)

 

  • گروه‌های متخاصم: گروه‌های انحصاری هستند که تمایل دارند افراد را از محل کار کنار بگذارند و فضای خصمانه ایجاد کنند. علاوه بر این، این شایعات را منتشر می کنند که فضای ناآرام و بی اعتماد را تشدید می کند.
  • میزان جابجایی بالا: ناآرامی و بی ثباتی در محل کار ناشی از میزان بالای جابجایی کارکنان در حال خروج به دلیل نارضایتی است.
  • جابجایی سرزنش: فرهنگی که در آن افراد و ادارات اغلب به جای قبول مسئولیت اشتباهات، سرزنش را در جای دیگری قرار می دهند.
  • رهبری سمی : رهبرانی که فریب می‌دهند، همدلی ندارند یا رفتار غیراخلاقی دارند، الگوی ضعیفی برای بقیه اعضای تیم هستند و سمی تلقی می‌شوند. سایر سبک‌های رهبری، مانند رهبری مستبد، ممکن است کنترل‌کننده و خشن باشند، زیرا آنها به تنهایی تصمیم می‌گیرند و از اعضای تیم خود می‌خواهند که از آن پیروی کنند.

 

تاثیر بر سلامت روان:

کار در یک محیط سمی بر سلامت روانی کارکنان تأثیر منفی می گذارد. قرار گرفتن مداوم در معرض منفی ها، بار کاری زیاد، انتظارات غیرمنطقی یا درگیری ها در یک محیط کاری سمی می تواند منجر به استرس مزمن، اضطراب و افسردگی شود. (رسول و همکاران، 2021) کارکنان ممکن است خود را منزوی کنند تا از تعاملات منفی اجتناب کنند. انتقاد مداوم، آزار و اذیت یا قلدری در یک محل کار سمی می تواند بر عزت نفس و ارزش شخصی فرد تأثیر بگذارد .

یک مطالعه مروری بر کسب و کار در هاروارد نشان داد که یک محل کار سمی می تواند به طور قابل توجهی بهره وری کارمندان را تا 40 درصد کاهش دهد، غیبت را افزایش دهد و نرخ گردش مالی را افزایش دهد.

تغییر هنجارهای محل کار:

تغییر هنجارها و انتظارات به طور قابل توجهی مسمومیت محیط کار و پیامدهای سلامت روان را شکل می دهد.. زمانی که شرکت ها با این انتظارات در حال تغییر سازگار شوند، موقعیت بهتری برای جذب و حفظ استعدادهای برتر دارند.

فرسودگی شغلی:

در اوایل دهه 2000، نتفلیکس با یک فرهنگ سمی در محل کار مواجه شد که با ترس و عدم احترام به کارکنان خود مشخص شده بود. برای مقابله با سمیت، این شرکت دستخوش تحول بزرگی شد. در سال 2009، رید هستینگز، مدیرعامل نتفلیکس، به همراه پتی مک‌کورد، مدیر ارشد استعدادهای درخشان این شرکت، عرشه فرهنگی نتفلیکس را منتشر کردند. این سند رویکرد شرکت به فرهنگ، ارزش‌ها و سیاست‌های منابع انسانی را تشریح می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی Netflix Culture Deck شامل بازخورد و سازگاری مداوم است که به کارمندان امکان می‌دهد به طور مستقل تصمیم بگیرند و در عین حال استانداردهای عملکرد بالا را حفظ کنند. اعتقاد راسخ این است که فرهنگ آن باید با رشد خود تکامل یابد. این دگرگونی الهام بخش شرکت های دیگر برای ارزیابی مجدد سیاست های منابع انسانی خود شد.

پیشگیری از یک محل کار سمی:

قبل از پذیرش شغل، مهم است که فرهنگ، ارزش ها و شهرت شرکت را به طور کامل بررسی کنید. در لینکدین، یا منابع دیگر به دنبال اطلاعاتی از کارمندان فعلی و سابق باشید. در طول فرآیند مصاحبه به فرهنگ سازمان توجه زیادی داشته باشید. بیشتر در مورد ارزش‌ها، خط‌مشی‌های شرکت و نحوه رسیدگی به مسائل محل کار بپرسید. برای حفظ سلامت روانی و تعادل بین کار و زندگی خود، مرزهای شخصی خود را تعیین کنید. بیش از حد به کار متعهد نشوید و اجازه ندهید که به زمان شخصی شما تجاوز کند.

اطمینان حاصل کنید که شرح شغل و انتظارات واضحی دارید. این به دانستن آنچه از شما نیاز است کمک می کند و می تواند به شما در تعیین اهداف واقع بینانه کمک کند. مهم است که با قوانین، سیاست ها و مقررات استخدامی در منطقه خود آشنا شوید. بفهمید که چه چیزی باعث آزار و اذیت و تبعیض می شود.

نحوه برخورد با محل کار سمی:

گزارشی از همه وقایع و رفتارهای مضر یا سمی، از جمله تاریخ، زمان، شاهدان، و مشخصات ثبت کنید. این در مواردی که نیاز به تشدید مشکل را احساس می کنید مفید است، این مستندات ممکن است بسیار مهم باشد. اگر از انجام این کار احساس امنیت می کنید، نگرانی های خود را با شخص مسئول یا سرپرست خود در میان بگذارید. در برخی موارد، ممکن است از تأثیر رفتار خود بی اطلاع باشند.

اگر مشکل ادامه یابد، ارتباط با بخش منابع انسانی کلیدی است. منابع انسانی ملزم به ارائه جهت و کمک در حل موضوع است. برای رسیدگی به مسمومیت در محل کار، بسیاری از شرکت ها سیاست ها و منابعی را در جای خود قرار داده اند. از این منابع، که شامل رویه‌های شکایت و برنامه‌های کمک به کارکنان (EAP) است، استفاده کنید.

. سلامتی شما شایسته است که در اولویت باشد، و گاهی اوقات این به معنای شروع دوباره است. کار در محیط های سمی برای سلامت روانی کارکنان خطرناک است. ایجاد محیط های کاری ایمن تر و پربارتر مستلزم شناسایی رفتارهای سمی، اقدام پیشگیرانه و پرورش فرهنگ رفاه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید