نوزادان ممکن است اعداد را به طور کامل درک نکنند، اما درک ذاتی از آنها دارند.

 

  • نوزادان وقتی ما اشیاء اطرافشان را می شمریم، به آن توجه می کنند.
  • آنها در تشخیص تفاوت بین یک گروه بزرگ و کوچک از اقلام خوب هستند.
  • نوزادانی که توانایی شمارش زودهنگام بهتری دارند، در آزمون های بعدی ریاضی امتیاز بیشتری کسب می کنند.

به طور کلی، انسان ها در شمردن مهارت دارندما یک حس ریاضی دقیق داریم و به راحتی بین کمیت ها تمایز قائل می شویم

از چه سنی شروع به تفکیک مقادیر می کنیم؟ چه زمانی این ظرفیت قدرتمند پدیدار می شود؟ آیا نوزادان می توانند بشمارند؟ بله  به نظر می رسد نوزادان درک بسیار پیچیده تری از جهان از آنچه ما فکر می کنیم دارند. چندین سال قبل از اینکه آنها بتوانند کلمات “یک”، “دو” و “سه” را بگویند و بفهمند، به نظر می رسد که در حال شمارش هستند.

نوزادان  به شمارش توجه دارند

در  مطالعه ای که در سال 2019 انجام شد، نوزادان 14 و 18 ماهه هنگام شمارش اشیاء بین دو تا چهار شی تفاوت قائل شدند. به عنوان مثال، محققان نوزادان را تماشا کردند که چهار اسباب بازی  را  قبل از قرار دادن آنها در جعبه می شمردند و می گفتند:«یک، دو، سه، چهار بعداً نوزادان توانستند این اسباب بازی  ها را از جعبه خارج کنند. در برخی موارد، نوزادان دو شی  از  چهار شی را بیرون آوردند و سپس به این باور رسیدند که دیگر اسباب بازی در داخل جعبه وجود ندارد . محققان دو اسباب بازی باقیمانده را زمانی که کودک نگاه نمی کرد خارج کردند. در تمام این موارد، نوزادان برای دو اسبا بازی  باقیمانده به مدت طولانی‌تری جست‌وجو می‌کردند  تقریباً انتظار داشتند که اشیاء بیشتری در داخل جعبه وجود داشته باشد.

هنگامی که محققان همان تمرین را بدون شمارش تکرار کردند ،آنها به سادگی اسباب بازی ها را بدون شمارش داخل جعبه قرار دادند، نوزادان مدت زمان کمتری را جستجو کردند. حواس آنها حتی پس از برداشتن یک شی از جعبه پرت شد، تقریباً انگار چیزی برای دیدن نمانده بود این کودکان نوپا درک درستی از تعداد اشیایی که در داخل جعبه قرار می‌گرفتند را هنگام شمارش نشان دادند.

محققان دانشگاه دوک نیز این موضوع را روی نوزادان کوچکتر، ۶ ماهه، در یک الگوی تجربی کمی متفاوت آزمایش کردند،اما اثر مشابهی پیدا کردند. نوزادان می توانند تفاوت بین هشت و 16 نقطه عددی روی صفحه نمایش را تشخیص دهند.

آیا زبان اهمیت دارد؟

درمطالعه بعدی ، محققان همان آزمایش را تکرار کردند – فقط این بار، آنها به جای انگلیسی به زبان آلمانی شمارش کردند  . همه نوزادان از خانواده های انگلیسی زبان بودند و آشنایی با زبان آلمانی نداشتند  با این حال همان عمل تکرار شد . نوزادان زمانی که تعداد اشیاء موجود را بیشتر از تعداد بازیابی شده مشاهده کردند،  مدت طولانی تری در داخل جعبه جستجو کردند.  اگر قبل از قرار دادن آنها در داخل  جعبه  شمارش نشده بود، آنها علاقه ای به بازیابی اشیاء از جعبه نداشتند،

 مطالعه ای که در استرالیا انجام شد، ترجیح نوزادان برای شمارش را با ترتیب صحیح در مقابل نادرست مقایسه کرد. در ترتیب صحیح، محققان شش  تا ماهی را به ترتیب از یک تا شش شمارش کردند. در ترتیب نادرست، آنها دو  تا ماهی را بارها و بارها شمردند تا به شش رسیدند . بچه های هجده ماهه ترجیح می دهند ترتیب  شمارش صحیح را که از اصل مطابقت پیروی می کند تماشا کنند . این جالب است زیرا مکاتبات یک به یک تقریباً در هر برنامه درسی ریاضی پیش دبستانی ظاهر می شود، جایی که به کودکان آموزش داده می شود که هر شی با یک عدد مطابقت دارد. اما به نظر می رسد که کودکان نوپا اصول اولیه نحوه شمارش را قبل از شروع شمارش به دست می آورند

ساختن حس عددی کودکان نوپا

این حس اعداد اولیه در کودکان نوپا نشان داده شده است که پیش بینی کننده توانایی های ریاضی بعدی در کودکان است. حس پیش کلامی اعداد در کودکان 6 ماهه عملکرد ریاضی آنها را سه سال بعد پیش بینی کرد. توانایی درک اعداد حتی قبل از اینکه آنها رسماً شمارش را یاد بگیرند چندین مزیت دارد. شمارش انواع اجسام در اطراف آنها، رعایت اصول مطابقت می تواند برای نوزادان بسیارمفید باشد .هر شیء اطراف خانه – مانند بلوک ها، ماشین ها، خرس های کوچک،تکه های میوه یا دایره های روی دیوار را می توان برای شمارش استفاده کرد.به سادگی اطمینان از اینکه نوزادان درحالی که ما شمارش می کنیم تماشا می کنند،یک نقطه شروع عالی است. اعداد انتزاعی هستند، اما به نظر می رسد که نوزادان هنگام شمارش آنها را از نظر ذهنی و تجربی درک می کنند. اگرچه درک آنها از اعداد ممکن است در ابتدا دقیق نباشد، اما شمارش تفاوت ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید