انتظارات و تاثیر آنها بر زندگی!

انتظارات و تاثیر آنها بر زندگی

در دنیای رسانه های اجتماعی، بیشتر مردم در مورد نیروانا، تمرکز حواس، ورزش مغز و مدیتیشن صحبت می کنند. اما اینکه چرا مردم در حال حاضر اینقدر در مورد این موضوع صحبت می کنند به این دلیل است که مردم احساس می کنند، آنها بیش از حد در زندگی رنج می برند و رنج آنها می تواند از طریق این فرآیندها التیام یابد. این نیز درست است. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که علت چنین رنجی چیست و با استفاده از روش‌های فوق چه تغییری می‌کند؟ پاسخ انتظارات غیر واقعی از زندگی است. مدیتیشن، تمرکز حواس از جمله فرآیندهایی هستند که به فرد کمک می کند واقعیت زندگی را بپذیرد و انتظارات غیرواقعی خود را به انتظارات واقعی تبدیل کند. حال اجازه دهید ابتدا در مورد انتظارات غیر واقعی به تفصیل صحبت کنیم انتظارات غیر واقعی چیست؟

انتظارات یعنی باور فرد به اینکه اتفاقی در شرف وقوع است. انتظارات غیرواقع بینانه به معنای باوری است که دستیابی به آن سخت است یا اینکه می توانید تصور اشتباه یک نفر را در مورد چیزی که او می خواهد ثابت کند یا می خواهد به آن برسد، بگوید.

پس وقتی چنین انتظاراتی برآورده نشود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که انتظارات برآورده نمی شود، ممکن است فرد احساس ناامیدی، استرس، آسیب دیدگی، عصبانیت یا درماندگی کند. به طور خلاصه، هنگامی که انتظارات برآورده نمی شود، اولین واکنش احساسات ناخوشایند است.

زیرا عادت انسان به پیش بینی آینده است و کوتاهی در انجام چنین تلاشی، احساس بدبختی در آنها ایجاد می کند. آنها در تمرینی هستند که از ابتدا در عدم قطعیت زندگی مطمئن هستند.

چگونه می توان چنین انتظاراتی را داشت که باید به آنها دست یافت؟

انتظارات به دلیل اعتقادات فرهنگی یا مذهبی، تربیت والدین، محیطی که کودک در آن بزرگ شده است، تجربیات گذشته زندگی یا درس هایی که به کودک داده می شود، شکل می گیرد.

وقتی باور شکل گرفت، تغییر آن واقعاً سخت است. تنها زمانی می توان آن را تغییر داد که فرد دارای چنین اعتقادی برای تغییر آماده باشد. وقتی کسی سعی می کند انتظارات غیر واقعی را تغییر دهد، می تواند به یک سوء تفاهم یا درگیری بین آنها تبدیل شود. یک فرد می تواند ادعا کند که شخص اول قادر به درک نظر خود نیست زیرا آموخته است آنچه که انتظار دارد درست است.

کسی که با انتظارات ما مخالف است اشتباه می کند.

خوب، آیا فکر می‌کنید این دنیا را می‌توان به تفکر بی‌پروا و سفید توضیح داد؟ یک نه بزرگ. هر کس داستان خود را دارد و درک هر کسی متفاوت است.

چگونه انتظارات غیر واقعی بر زندگی و روابط ما تأثیر می گذارد:

توقعات غیرواقعی یک زندگی را تلخ می کند. زندگی برای همه غیر قابل پیش بینی است. اما کسی که دارای مقدار زیادی انتظارات غیر واقعی یا بیش از حد غیرواقعی است بیشتر آسیب می بیند.

آنها بیشتر در تخیل خود رنج می برند تا در واقعیت. اگر همه چیز آنطور که انتظار می رود پیش نرود، زنجیره ای از افکار منفی را تجربه می کند که باعث می شود احساسات ناخوشایند بیش از حد آنها را تحت فشار بگذارد. چنین تجربه منفی به گفتگوی منفی با اطرافیان یا با خودشان تبدیل می شود تا وضعیت را بدتر کند.

 

بتدریج عقایدی دارند که ماهیتاً دردناک است، مثلاً این دنیا پر از آدم های بد است، اقوام ما را در هنگام گرفتاری ترک می کنند، باید در همه چیز کامل باشند و غیره. این اساساً بر ادراک آنها تأثیر می گذارد و حتی در یک محیط جدید آن انتظارات آسیب زننده را از خود نشان می دهند و جدید بودن محیط را از دست می دهند.

مردم جهان را بر اساس ایده هایی که دارند درک می کنند. هر چه تجارب و ایده های آسیب زا بیشتر روی آنها تمرکز کنند، زندگی بدتری به نظرشان می رسد.

حال در این شرایط چه می توان کرد؟

پاسخ به این سوال در یک خط این است که یادگیرنده باشید. هر روز در هر موقعیتی از زندگی آماده باشید تا باورهایتان به چالش کشیده شود. آماده پذیرش غیرقابل پیش بینی بودن این زندگی باشید. می دانم که آسان نیست. اما یک دقیقه کی گفته زندگی آسان خواهد شد؟ همچنین یکی از انتظارات غیرمنطقی در زندگی است. حتی کسی که می‌گوید می‌داند زندگی آسان نیست، پذیرش واقعیت در حالی که به نفع او نیست، دشوار است.

چیزی که می‌خواهم بگویم این است که هر روز آماده شدن برای طرد شدن یا به چالش کشیدن باعث می‌شود زندگی را ارزشمندتر تصور کنید. همه ما قرار است یک روز بمیریم، پس چرا اینقدر به انتظارات یا یک ایده انتزاعی وابسته می شویم؟

برخی از انتظارات غیر واقعی عبارتند از:

  • همه باید مرا دوست داشته باشند / موافق باشند / از من قدردانی کنند.
  • افسرده یا غمگین بودن اشکالی ندارد.
  • تجربیات دردناک زندگی فقط به خاطر کارمای بد ماست.
  • در رابطه نباید درگیری یا سوء تفاهم وجود داشته باشد.
  • افرادی که مرا دوست دارند باید مرا درک کنند.
  • من باید همه چیز را خوب انجام دهم.
  • همیشه حق با من است.

توقعات منجر به درد می شود، اما باعث لذت نیز می شود. بنابراین انتظارات خود را حفظ کنید و زمانی که متوجه شدید که غیر واقعی است، آماده تغییر آن باشید. انعطاف پذیری در تفکر، بزرگترین زینت نوع بشر است.

برای طرد شدن، دوست نداشتن، اختلاف نظر و درگیری آماده باشید. اینطوری یاد می گیریم، وگرنه فرقی بین یک بچه 6 ساله و یک آدم 60 ساله وجود نداشت. تجربه زندگی فرد باعث می شود که بالغ شوند و ارزش خود را خلق کنند.

با افرادی که به شما خیانت کردند، با شما بدرفتاری کردند یا به دلیل اینکه همانی هستید که هستید باعث شدند احساس بدی در شما ایجاد کنند مهربان باشید، فقط به خاطر تجربه خود و این تجربیات بدون آنها نمی توانند برای شما اتفاق بیفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید