“رفلاکس معده” برای کودک چگونه است؟

رفلاکس نوزاد زمانی رخ میدهد که غذا از معده کودک به سمت بالا حرکت کند. رفلاکس نوزاد معمولی است و ممکن است چندین بار در روز اتفاق بیفتد. اما تفاوت بین رفلاکس و بیماری به نام GERD چیست و چه زمانی باید با یک پزشک مشورت کرد؟

اول، مهم است که تشخیص دهید رفلکس معمولی چگونه است. رفلاکس معمولی زمانی رخ می دهد که کودک مقدار کمی شیر را در حین یا مدت کوتاهی پس از شیر خوردن بیرون می ریزد. این رفلاکس با نام GER ( رفلاکس معده به مری ) نیز شناخته می شود. معمولاً در سال اول نوزاد اتفاق می افتد. GER زمانی شروع می شود که نوزاد در حدود 2-3 هفتگی است، در حدود 4-5 ماهگی به اوج خود می رسد و معمولاً در حدود 9-12 ماهگی برطرف می شود. همانطور که کودک بزرگتر می شود، کنترل سر و تنه را بهبود می بخشد و می تواند بنشیند که به کاهش رفلاکس کمک می کند . شروع غذای جامد نیز ممکن است کمک کند.

یکی از نشانه‌های کلیدی که کودک دچار رفلاکس معمولی می‌شود این است که وقتی نوزاد بالا می آورد و یا تف میکند، همچنان خوشحال است و درد ندارد.

گاهی اوقات نوزاد رفلاکسی را تجربه می کند که ناراحت کننده است یا مدام اتفاق می افتد.

این نوع رفلاکس GERD نامیده می شود که مخفف عبارت Reflux Gastroesophageal Disease است. GERD علائم متفاوتی نسبت به ریفلاکس معمولی دارد و در صورت عدم توجه می تواند رشد کودک را مختل کند.

بنابراین علائم GERD چیست؟

  • با زور تف می کند
  • مایعی را که زرد، سبز تیره یا خون است بیرون می‌ریزد
  • بعد از خوردن غذا به طور غیرعادی تحریک پذیر است
  • غذا را رد می کند
  • افزایش وزن ندارد.
  • علائم رفلاکس را بیش از ۱۲ ماهگی دارد
  • در حین یا بعد از غذا خوردن به پشت قوس می دهد

اگر کودک علائم GERD را نشان می دهد و در تغذیه مشکل دارد، با یک متخصص مشورت کنید. GERD یک وضعیت قابل کنترل است متخصصان می توانند نکات درمانی را برای کمک به کاهش علائم GERD ارائه دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید