هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

این عمل طبیعی، با ایجاد پیوندی، سلامت مادر و کودک را تقویت می کند.

تاریخچه هفته جهانی تغذیه با شیر مادر
خود شیردهی را می توان در تمام طول تاریخ بشر دنبال کرد، همانطور که مادران برای هزاران سال به فرزندان خود غذا می دادند! در مقایسه با این، هفته جهانی تغذیه با شیر مادر ممکن است رویداد جدیدی به نظر برسد، اما در واقع بیش از 30 سال از عمر آن می گذرد. این رویداد در سال 1992 آغاز شد، زمانی که توسط اتحاد جهانی برای اقدام تغذیه با شیر مادر (WABA) تأسیس شد.
از آغاز، هفته جهانی تغذیه با شیر مادر محبوبیت و دامنه آن افزایش یافته است و در بیش از 120 کشور در سراسر جهان جشن گرفته شده است. علاوه بر این، این هفته تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف (صندوق بین‌المللی اورژانس کودکان سازمان ملل متحد) و همچنین طیف گسترده‌ای از سازمان‌های همکار است.
هدف از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر ترویج و تشویق مزایای سلامتی تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی است
– شیردهی بهتر است یا شیر خشک؟
متخصصان و متخصصان سلامت موافقند که تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و مادر بسیار سالم تر است.
– آیا می توان در دوران شیردهی باردار شد؟
بله ” اگرچه شیردهی ممکن است به عنوان یک پیشگیری طبیعی از باروری برای برخی از زنان عمل کند، اما 100٪ نیست . برخی از زنان می توانند حتی قبل از شروع دوباره قاعدگی باردار شوند
– آیا شیردهی دردناک است؟
برخی از مادران احساس درد و ناراحتی می کنند، به خصوص زمانی که برای اولین بار نحوه شیر دادن را یاد می گیرند، اما بعداً برای اکثر زنان دردناک نیست
– چگونه شیردهی را قطع کنیم؟
مادران شیرده معمولاً از فرآیندی برای از شیر گرفتن نوزادان خود با دادن مکمل های شیر آن را حذف می کنند.
فواید شیردهی برای نوزاد
آنهایی که باردار هستند و در مورد شیردهی تصمیم می گیرند، می توانند با روش های بی شماری آشنا شوند که تغذیه با شیر مادر نسبت به شیر خشک هم برای نوزاد و هم برای مادر ، سالم تر است، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید، تحقیقات آنلاین انجام دهید و همچنین برخی از این مزایا را برای شروع بررسی کنید:

• شیر مادر ماده‌ای است که حاوی سلول‌های بنیادی زنده است که به رشد در مغز، قلب، استخوان‌ها و سایر اندام‌های نوزاد کمک می‌کند.
• اولین “شیر” به نام آغوز حاوی پروتئین های خاصی است که مجرای روده کودک را می پوشاند تا از همان ابتدا از آن در برابر باکتری ها و میکروب های مضر محافظت کند.
• شیر مادر حاوی آنتی بادی ها و گلبول های سفید خون مادر است که از کودک در برابر انواع بیماری های کوتاه مدت و بلند مدت محافظت می کند.
• شیر مادری که توسط نوزاد در اواخر روز مصرف می شود حاوی مقادیر بیشتری سروتونین است، هورمونی که به خوابیدن کودک کمک می کند.
فواید شیردهی برای مادران
• تغذیه با شیر مادر می تواند بین 500 تا 600 کالری در روز بسوزاند، که به مادرانی که به تازگی بچه دار شده اند کمک می کند تا مقداری از وزن اضافی را که ممکن است در دوران بارداری به دست آورده اند را کاهش دهند.
• هنگامی که یک زن در حال شیردهی است، مغز او مواد شیمیایی آرام بخش مانند اکسی توسین و پرولاکتین ترشح می کند که به او کمک می کند تا استرس و اضطراب را در حین پیوند با نوزادش کاهش دهد.
• مادرانی که با شیر خود کودک را تغذیه می کنند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به برخی بیماری ها از جمله سرطان سینه، سرطان تخمدان، سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت و افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید